
Tijekom ljetnih vrućina za rashlađivanje prostorija najčešće se koriste klima-uređaji koji su za neke spas, a za neke pokora koju teško trpe ili potpuno izbjegavaju.
No, ako ih koristite jer vam vrućine čine podnošljivijima, onda to morate činiti pravilno, jer osim ugode, ovi uređaji mogu biti izvor ozbiljnih bolesti.
– Preporučuje se da vlažnost u prostorima treba biti od 40 do 60 posto, a temperatura najviše 7°C niža od vanjske temperature.
Velike temperaturne razlike izazivaju preveliki šok za organizam te mogu biti štetne za zdravlje, osobito za srčano-žilni sustav, pa je dobro zapamtiti da najveća razlika između unutarnje i vanjske temperature ne bi smjela prelaziti 10°C, kaže dr. Tatjana Nemeth Blažić, epidemiologinja u Zavodu za javno zdravstvo.
To osobito vrijedi za djecu, starije, kronične bolesnike i pretile osobe. Osjetljivije osobe ne bi se trebale pretjerano rashlađivati klima-uređajima kod kuće i u uredima, na radnom mjestu, jer to može uzrokovati prehladu, glavobolju, bolove i ukočenost vrata i/ili leđa.
Treba paziti da se puhanje ne usmjeri izravno u glavu da se ne bi izazvalo glavobolje, upale sinusa, očiju i uha te učestale infekcije dišnog sustava.
Prekomjerno klimatizirana prostorija može dovesti do isušivanja sluznica nosa, te može oslabiti obrana organizma i funkcija pročišćavanja udahnutoga zraka, čime se olakšava prodor uzročnika bolesti u donje dišne putove.
Dugotrajno korištenje klime, dulje od dva-tri sata kontinuirano, može izazvati začepljenost i curenje iz nosa, kihanje, crvenilo očiju i oticanje očnih kapaka, ističe doktorica.
S klima-uređajima često se povezuje sindrom bolesne zgrade. O čemu je riječ?
– Zrak iz klima-uređaja koji se ne održavaju redovito može biti loše kvalitete, ponekad neugodnog mirisa, što može izazvati takozvani “sindrom bolesne zgrade”.
Najčešće tegobe povezane s tim sindromom su upala sluznice očiju, nosa i grla, osjećaj suhoće sluznice, kašalj, svrbež, učestalije infekcije dišnog sustava, glavobolja te psihički zamor.
Stoga je važno redovito tehničko održavanje klimatizacijskih uređaja i nepretjerivanje s rashlađivanjem, kako bi se osigurala kvaliteta zraka koji se udiše u klimatiziranoj prostoriji i omogućio njegov pravilni rad, uz važnu uštedu energije.
Legioneloze su oboljenja izazvana bakterijama koje se nazivaju legionele, a odakle sve vrebaju i kako se možemo zaštititi, kazala nam je epidemiologinja dr. Iva Pem Novosel.
– Legionele mogu ugroziti ljudsko zdravlje nakon što uđu u sustave koji koriste vodu. Najčešće su to topla voda za pranje, ovlaživači zraka, rashladni tornjevi (eng. cooling towers), bazeni s pjenom (wirlpool, jacuzzi, spa) i neki drugi sustavi u klima-uređajima u kojima su stvoreni pogodni uvjeti koji omogućavaju umnožavanje legionela.
Povoljni uvjeti za razmnožavanje legionela su temperatura vode od 20°C do 48°C, organsko onečišćenje (npr. bakterijama i sl.) ili prisutnost hrđe ili drugih kemijskih elemenata koji pogoduju rastu legionela (npr. fosfatni omekšivači), stagnacija vode u “slijepim” završecima (spremnici, slijepi završeci cijevi, kante s omekšivačem i sl.) u sustavima za vodu.
Ponekad ove bakterije koriste kao ulaz i oštećene vodovodne cijevi, loše spojeve vode na vodovodnoj mreži, ali i neke medicinske uređaje. Na što treba pripaziti?
– Legionele u sustave koji koriste vodu unutar zgrada najčešće ulaze prilikom oštećenja vodovodnih cijevi i ulijevanja površinskih voda, te zbog neispravnog spoja potrošne vode na protupožarni hidrant ili neku drugu “tehničku vodu”. Legionele se mogu naći u sustavima ako se površinske nekondicionirane vode upotrebljavaju u nekom od sustava koji koristi vodu u zgradama.
Postoji mogućnost ulaska legionela u ove sustave i kondicioniranom vodom za piće, jer legionele mogu preživjeti koncentracije klora u pitkoj vodi.
Uvjete za svoj rast i razmnožavanje legionele najčešće nađu u sanitarnoj potrošnoj toploj vodi, a zatim u rashladnim tornjevima, grijanim bazenima s pjenom i ovlaživačima zraka u prostorijama ili vezano uz neku medicinsku opremu kao što su respiratori, inkubatori i slično.
Kako se infekcija legionelama prenosi?
– Prenosi se zrakom, odnosno infektivnim aerosolom, koji se stvara prilikom tuširanja i pranja na slavinama, raspršivanjem vode u rashladnim tornjevima i ovlaživačima zraka, te aerosolom koji se stvara iznad bazena s pjenom.
Ljudi se mogu zaraziti ako udišu infektivni vodeni aerosol u kojemu se nalaze legionele. Najčešći put prijenosa legionela u svijetu, a i u Hrvatskoj, je potrošna topla voda.
Source: slobodnadalmacija.hr