
U pokušajima da očistite svaki kutak vašeg doma, kupaonica može postati pravi kamen spoticanja. Uzrok glavobolje, izvor problema ili kako vam drago. Jedna je od manjih prostorija, ali puna pare i vode, ona u kojoj obavljate intimne potrebe, ali i ona koju najrjeđe čistite.
Suđe se mora oprati na dnevnoj bazi, tuš kabina baš i ne.
A za sve one koji su mislili da su staklenu stijenku lukavo izbjegli prostranom kadom, evo jedan – hladan tuš: najprljavije mjesto u kupaonici mogla bi biti upravo zavjesa za isti.
Kako piše Health, tuš zavjesa i letvica na koju je obješena predmeti su prema kojima nam ruka najrjeđe leti kad je u pitanju čišćenje ne samo kuće, nego kupaone. To potvrđuje studija koju je proveo Safe Home, a podaci su sljedeći: tuš zavjesa sadrži i do 60% više bakterija od WC školjke. Riječ je o daleko najprljavijem predmetu u većini kupaonica.
Srećom, postoji nekoliko naputaka uz koje to baš i ne mora biti tako. A nećete morati ni napraviti poplavu svaki put kad se tuširate; pridržavajte se sljedećih uputa i možete svoju zavjesu održavati sasvim pristojno.
Možete ju mijenjati jednom tjedno, ali čisto sumnajmo da postoji netko s toliko volje i/ili novca.
1. Kako oprati zavjesu u perilici rublja?
“Ubacite zavjesu u perilicu s pola čaše sode bikarbone i nekoliko ručnika. Soda bi trebala razbiti i tvrdokorniju prljavštinu, a ručnici ju tijekom pranja brisati”, savjetuje za Health blogerica Jeneva Aaron.
Kaže da je zavjesu potrebno prati na ovaj način minimalno jedanput u mjesec dana. Trik s ručnicima pomaže i da se plastika ne smežura u pranju. Nije poželjno stavljati ju u sušilicu, a tomu nema ni potrebe.
Dok se zavjesa pere (tijekom ispiranja možete dodati i malo jabučnog octa), letvicu na koju je obješena operite sredstvom kojim inače perete kupaonske površine.
2. Kako ju oprati bez perilice?
U blagi čistač za tuš dodajte nekoliko kapi ulja čajevca za ekstra antibakterijska svojstva, savjetuju Georgia Dixon i Angela Bell iz Grove Guidesa. Prskajte zavjesu jednom dnevno, a ako primijetite da se u dnu nakuplja prljavština, potopite zavjesu u izbjeljivaču, potom temeljiti operite.
Možete natopiti zavjesu u otopini sode bikarbone i octa, u kombinaciji odlično miču nakupine sapuna.
3. Savjet: kupite rezervnu zavjesu za “rotacije”
Trajat će dulje, tvrde stručnjaci. Dok jedna visi, druga je u pranju, potom čeka svoj red. Ako želite bolju opciju od plastike, danas postoej mnogi zastori od tkanine koje je lakše održavati i prati, ali se sporije suše u kupaonici.
4. Koliko često prati zavjesu?
Jednom mjesečno, piše Health.
5. Kada ju baciti?
Čim primijetite pojavu plijesni, bacite staru zavjesu za tuš i kupite novu. Ako primijetite pojavu svijetlo smeđih mrlja, također. Sve mrlje koje ostanu nakon pranja također bi mogle biti pokazatelj da je došlo vrijeme za promjenu.
Source: slobodnadalmacija.hr